Skocz do zawartości

[Reupload] Dziesięć przykazań RolePlay


Jesús
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 • Administrator

 1. Role Play
 2. IC
 3. OOC
 4. MG
 5. OOC in IC
 6. PG
 7. ChK
 8. CK
 9. No-RP
 10. GfA
 

 

** Prolog **

Część społeczeństwa uważa nas za dyktatorów.. Dyktatorów chcących zmienić coś siłą, ale w cale nie jest tak jak mówią inni, naprawę. Przekonać się możesz czytając moje poradniki, przemyślenia czy też jakieś swojakie przeżycia z gry, którymi pragnę dzielić się z Tobą drogi czytelniku.. Bo to Ty jesteś moją nadzieją na odniesienie sukcesu. Sukcesu, który w mniejszym czy w większym stopniu zaowocuje rozrostem poziomu gry na serwerach Role Play, więc nie czekaj.. Czytaj i nabieraj doświadczenia!

 

1. [RP] Role Play:

Przez jednych odbierane jako urzeczywistnienie realnego życia w grze pod postacią fajnej fury i kupy kasy, przez drugich jako odgrywanie roli na pięknej estradzie, gdzie wszystko warunkuje zasada RP.. Wszystko kieruje się jednak do jednego punktu: Naśladowanie realnego życia, z uwzględnieniem kilku warunków: czas i miejsce akcji, oraz postać wykonująca daną akcję, aczkolwiek wykluczając pewne tezy: 'serwer Role Play, to nie miejsce życia, to miejsce gry', a także: 'Serwer Role Play to świat wirtualny (In Game- IC ), więc nie przenosimy tutaj życia OOC (Twojego )'. Zapamiętać warto jednak, iż grając na modach Role Play, należy przestrzegać zasad Role Play, które niżej zostaną opisane. Przestrzeganie zasad, równa się z dobrą grą IC, a wynikiem czego jest rozgrywka Role Play.

 

2. [iC] In Character:

Świat wewnętrzny gry, lub nawiązywanie do niej. Czas w którym osadzona jest nasza postać, kiedy nie możemy.. hmrr, nie powinniśmy ingerować w nią światem zewnętrznym (OOC ), przez np. pozyskiwanie dóbr poprzez znajomości. World ten jest miejscem, gdzie rozwijamy swoją wirtualną duszę z myślą, o wielkiej karierze, oraz o wielkiej sławie, która czeka na nas tuż za bramą Role Play'u..

 

3. [OOC] Ouf of Character:

Charakter tej regułki jest przeciwieństwem IC. Więc, OOC to nic innego jak świat zewnętrzny gry, jak i świat rzeczywisty.

 

4. [MG] Meta Gaming:

Jedna także ze starszych reguł podestu RP, gdzie od jakiegoś czasu została zmylona z inną, także ważną, aczkolwiek różniącą się sporo regułą: OOC w IC (ją wyjaśnię jako kolejną ). MG'giem, nazwać możemy to co dzieje się w otoczeniu naszej postaci, ingerencją ze świata OOC. Podając przykład: Jedzie sobie TAXI, my wołamy, krzyczymy itp... Nie zauważyła nas, wykorzystując widoczny nick nad graczem, piszemy do niego, by zawrócił, bo wołaliśmy.. Jeżeli cofnie się- wykona on zagrywkę MG, czyli niezgodną z Role Play'em. W żadnym wypadku, wina nie będzie leżeć po stronie piszącego.. Lecz po stronie prowadzącego. Inaczej będzie w tedy, gdy leżymy zabici (tzw B[e] W ), i w jakiś sposób wezwiemy pomoc, drogą skryptową.. Dajmy na to komenda (przykład ) "/wezwij szpital".. W tym momencie, gracz powinien zostać nagrodzony Banem, lecz zawsze jak to bywa gracze zasłaniają się drogą IC, iż naoczny przechodzień wezwał karetkę, lecz i tutaj mamy na niego haczyk.. Skrypt.

 

5. [OOC in IC] Ouf of Character in In Character:

Czyli, rozgrywka w świecie IC z wykorzystywaniem podpunktów niewystępujących w rzeczywistości. Przykładem będą animacje na czacie IC (nie wiesz co to? patrz wyżej ). Reguła ta różni się od MG, nie tyle tym co ma w sobie przekazać, lecz tym.. iż MG dotyczy bezpośrednio postaci In Game, a OOC in IC to stan w którym gracz wykorzystuje zasoby ze świata realnego, do gry IC.. Przykład: Jedziemy autem, rozmawiamy na Skype.. Nagle ciągnie mnie do ubikacji, wysiadam z miejsca kierowcy (w tym samym czasie informuję Cię na Skype, abyś zajął moje miejsce ), a naoczni świadkowie.. Ani nie słyszą nas, ani nic.. Dziwne prawda? No właśnie, szkoda że i ty tego nie rozumiesz. OOC in IC należy do jednej z najstarszych reguł sceny RP, gdzie to dawniej górowała bardzo często w powodach kar, które zostały wymierzane w zwykłych, szarych graczy, za m.in. mówienie po imieniu, nie znając osoby. W prawdzie, w teraźniejszości uwzględnia się owe filary starożytności, lecz pamiętajmy że reguła ta ma swoją odnogę 'MG' która jasno mówi, iż wymawianie nazwy gracza, bez wcześniejszego poznania nie jest zagrywką nierealną, ze względów na pozycjonowanie, typu: naszywki na koszuli, spodniach, odznaki, itp. Chciałbym dodać jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz.. Pisząc regułę 'GiA' właśnie sobie przypomniałem.. Mianowicie, jeżeli stoimy jakieś 30-40m od jakiejś najbliższej osoby, i mamy w bagażniku jakieś (np ) RPG.. Podchodzimy i chcemy wyciągnąć ją.. Ale pamiętajmy, nie musimy pisać żadnych rzeczy typu: "w bagażniku RPG".. To co? Ludzie postronni widzą przez ściany/blachy? Pfee.. Po prostu, pamiętaj.. Jeżeli grzebiesz coś w bagażniku, skręcasz broń czy coś w tym stylu pisz następująco, lub podobnie:

"Przegrzebujący Kowalsky co nieco w bagażniku wytwarza taki hałas, gdzie można usłyszeć szelest siatek, oraz trzaski metalowych części"

Jeżeli chce się na siebie zwrócić w tej chwili uwagę, można dodać:

"Usłyszeć można, jak i zauważyć spadające na jezdnię dwa naboje średniego kalibru, które robią głęboki hałas"

Ta formuła jest na pewno o 101% lepsza od tej: "W wozie RPG", "Kowalsky skręca RPG w bagażniku" to oczywiście, cały serwer się zleci, lub po prostu od razu będą dzwonić po gliny..

 

6. [PG]Power Gaming:

(od czasownika Game- grać, power- szybko ) Po Polsku: "Szybka gra/zagrywka". Co raz częsciej możemy zetknąć z osobami nie mogących poradzić sobie z rozszyfrowaniem tejże regułki. Cóż, ale od tego właśnie jesteśmy my.. Łowcy. Jak wszyscy dobrze wiedzą, Power Gaming jest dosyć popularną nazwą dla wielu kar nadawanych przez Administratorów, cóż.. chciałbym właśnie w tej chwili wykazać swoje zdolności przekazywania i opisać co nieco na temat tego też haczyka. Większość uważa, iż jest to 'zmuszanie gracza do akcji Role Play'.. No bez przesady, okey? Po pierwsze, akcja Role Play jest podstawą, więc nie ma mowy o ZMUSZANIU kogoś do niej, w konsekwencji można jeszcze dostać bana za 'brak chęci do odgrywania akcji Role Play', PG to nic innego jak: "Złe formułowanie systemów /me (/ja ), oraz /do podczas wielu zagrywek. Dając przykład:

'/me podkłada nogę Kowalskyemu, on upada i łamie rękę' Takie zagranie możemy uznać za Power Gaming (nie mówię już o '/do udało się'- bo to już totalne n00bostwo ), ze względu na podejście do osoby drugiej. Formą poprawną; czyli taką która nie będzie sprzeczna z regułą Power Gamingu, będzie:

'/me próbuje podłożyć nogę Kowalskyemu tak, aby on upadł plackiem na prawą stronę i złamał sobie rękę.'

W tedy też akcja jest jasna- czarno na białym. Osoba druga MUSI odegrać akcję role play, bez zasłania się komendami typu '/do Kowalsky ma 250cm wzrostu i waży 300kg, i jest terminatorem'.. Jak najbardziej mile widziane są konsultację poprzez komunikator PM (Private Message ), gdzie gracze naradzają się, oraz ustalają kolej rzeczy, by ze świata OOC do IC nie przeszły żadne konflikty niosące ze sobą katastrofalne skutki. Przy czym należy pamiętać aby przemyśleć to co się napisze do drugiej osoby. Oczywiście osoby postronne/trzecie mają w tym czasie prawo zapytań poprzez system /do (np: '/do Opis sytuacji?' ).. Jest to jak najbardziej jasne, oraz poprawne.

 

7. [ChK] Character Kill:

Kolejna reguła źle przetwarzana przez pokolenia seniorów RP, dotąd pisana CK. Character Kill oznacza blokadę naszej postaci w skutek śmierci IC. Jest to typowe dla serwerów z modem Role Play. Jest to systemowa blokada konta gracza, danej postaci, w skutek czego więcej już logować się nie da rady. Dodam.. Aby zakończyć odwieczną 'niepowtarzanie' złego sformułowania tejże reguły, przyzwyczajmy się i używajmy ChK! Zrób to dla siebie.. Zrób to dla innych..

 

8. [CK] Car Kill:

Skrót reguły od dawna mylony z wyżej wymienioną formułą. Car Kill jak chyba każdy się domyśla, wskazuje na śmierć w skutek samochodu (oO_ ). Oczywiście polega to na najechaniu postaci przeciwnego gracza po czym wysiądnięcie z pojazdu (lub też nie- często robi się to w celu uniknięcia otrzymania kary ), do momentu uśmiercenia tejże postaci. Zagranie to ma coraz częstsze miejsce na serwerach Role Play, gdzie gracze specjalnie chcąc pokazać swoją niewyżytą 'klasę' najeżdżają ludzi.. Być może to im przynosi przyjemność, ale pamiętajmy- taka gra nie prowadzi do niczego dobrego. W przyszłości zrobisz prawo jazdy, kupisz auto.. Dajmy na to, że non-stop grasz w SA:MP'a, często rozjeżdżasz ludzi.. Dobra, jedziesz ulicą, widzisz starą babcię na przejściu.. I co? Gaz do dechy.. *BACH-piski opon*.. *krzyki przechodniów*.. *sygnał nadjeżdżających karetki i policji*.. I wielkie sumienie zapchane ostatnim spojrzeniem tejże babci, oraz spowodowaniem jej śmierci.. Dlaczego to piszę? Piszę to dlatego, że wiele osób realne życie traktuje ja grę.. A powinno być inaczej.. Ba, całkiem inaczej, to w grze powinniśmy zachowywać się jak na drodze, czy też ogólnie tak jak w rzeczywistości. Więcej w kolejnej regule.

 

9. [No-RP] No- Role Play:

Kolejna reguła.. Już trzecia, z którą gracze mają odwieczny problem. Dobrze, do konkretów. No-RP oznacza grę Nie RP.. Cóż, do niedawna funkcjonowało określenie 'non-rp', wyjaśnię skąd się wzięło.. Non-RP odznacza nic innego jak 'non-stopowanie' gry RP, czyli.. Gramy non stop według zasad Role Play, więc dlaczego mielibyśmy otrzymywać kary, hm? Wzięło się to dzięki jakiejś dzikiej osobie, która na ogólnodostępnym forum użyła sformułowania.. ale non-rp'owcy, gdzie zobaczywszy to nowi gracze podchwycili pałeczkę, przekazując to dalej.. i dalej. Oczywiście na takiej samej zasadzie, zmieniła się nazwa PL-RP na 'plerp'. Dobrze, nie kombinując, nie utrudniając przekonuję Cię, abyś od tąd używał określenia No-RP, i nie kłócił się z tymi co są 'mądrzejsi' od Ciebie, bo sensu żadnego nie ma.. Dobra, co oznacza No-RP? No tak, grę nie według zasady Role Play, oczywiście przeciętny Administrator, mógłby za wykroczenie typu 'CK' dać kicka z powodem "No-RP" ale oczywiście, każde takie przewinienie ma już swoją nazwę, więc co to do cholery jest? No właśnie.. Taki tytuł kary daje się za rzeczy które w rzeczywistości nie miałby by miejsca, np: bijcie słupów i ich destrukcję, oraz skakanie po autach, z budynku na budynek, skakanie sześcio' piętrowego budynku- gdzie nic nam się nie staje.. Rozumiesz? No.. W końcu coś łapiesz *śmiech*.

 

10. [GfA/BzD] Gun from Ass/Broń z Dupy:

Tak śmieszna, aczkolwiek tak bardzo potrzebna teraźniejszej scenie.. Cóż, to określenie wpadło dosyć niedawno.. Bo jakieś sześć/siedem miesięcy temu.. Chcąc nie chcąc, wraz z innymi Łowcami wymyśliliśmy właśnie i to.. I sprawdza się, lecz niektóry nie wiem.. boją się (!? ) pisania tej formuły, i piszą: Broń z pupki.. Nie rozumiem takich osób. Dlatego, też jest i skrót.. Ty patrz.. nawet dwa *śmiech* po Polsku i Angielsku.. Dobra, na czym całość polega? Wyobraź sobie osobę, która jest dajmy na to naga.. Na basenie np.. I nagle w jego rękach pojawia się karabin snajperski, (_oO ) no właśnie.. Broń z dupy? Aby temu zapobiec, wymyślono systemy /me /do.. które w bardzo prosty sposób wykorzystać np:

(/do ) "Odchylająca się kurtka wyłania spod siebie skórzaną kaburę, nabitą czarnym 29mm pistoletem"

Przykładem 'GiA' będzie:

(/me )"Wyciąga M4 zza pleców".. No Sorry, ale M4 nie rośnie na plecach, no chyba że jesteś Rambo i nosisz ze sobą cały ekwipunek, ważący około 170kg.. Poczynając od pałek, wszystkich rodzai pistoletów, karabinów, i nawet granatników. Pamiętaj że więc.. Aby urozmaicić swoją jak i innych rozgrywkę Role Play, korzystaj z otoczenia Role Play, które tak bardzo chce się przyczynić do Twojego rozwoju fizycznego. Mówię oczywiście o np: chowaniu broni do bagażnika, czy też wrzucaniu je w jakieś krzaki. Lub po prostu tworzenie np, kiji do 'koszenia' z kawałków drewna, dostępnych z lasu.

 

** Zakończenie **

Prolog łatwy i giętki, za to zakończenie trudne i twarde.. Morał z tego taki, by nie bawić się jak dzieciaki, lecz odgrywać to co przyniesie nam radość czerpaną z gry.. Gry jaką jest San Andreas MultiPlayer, mod Role Play.

 

 

bluur, Hype100 i Ghandi lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 4 miesiące temu...
 • 2 miesiące temu...
 • 2 tygodnie później...
 • 1 miesiąc temu...
 • 4 tygodnie później...
 • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...