Skocz do zawartości

Zdjęcie

My Los Santos - Następca Tronu Role Play?

• Zamknięty Temat jest zamknięty
75 odpowiedzi w tym temacie

#41 Admin

Admin
  • Administrator
  • 701 postów

Napisano 11 July 2016 - 19:56

Net4game to serwer wieloletni. Tworzyl go chlopak z pasja- dobrze na tym wyszedl. Na Meucznik-Rp nikt nie narzeka? Przeciez to tam.jest wylegarnia tzw rakow. Net4game oferuje poziom (przynajmniej jeszcze 4lata temu gdy gralem w sampa). Tam.jeszcze jako tako odgrywane sa akcje, swiat sie kreci wokol graczy. Skoro sa tam ludzie to znaczy ze im sie to ppdoba. Skoro placa to wiedza za co placa- nikt nie zamknie serwera w ciagu kolejnego tygodnia. Gracze nie boja wydawac sie pieniedzy w gre, bo wiedza ze jest bezpiecznie. A jesli dostana bana to pernamentnego i wszystko stracone. Misiak sam pracowal na te uznanie,czego nie mozna powiedziec o innych serwerach.

Bardzo nie spodobala mi sie sytuacja na ELESCE, gdzie w przeddzien zamkniecia (o ktorym nikt nie wiedzial, choc podalismy to do informacji przed ogolna informacja) zachecano do zakupow w balon shopie. Fakt, chlopaki tam pracowali latami na renome. Inne serwry? Nic z tego.

Tworzone sa projekty, lecz kazdy jest tak zachlanny, te poczucie wladzy- nie? nie pozwala zadnemu z tworcow na podzielenie sie swoja wiedza z innymi (czesto z konkurencja). I to dlatego jeden serwet ma zajebista strone/panele a skrypt gry slaby a drugi serwer na odwrot. Bede w tym kierunku dzialal jeszcze w tym miesiacu
. Choc i tak wiem ze "niezaleznosc" i bycie "pod kims" dla 17/20 letnich tworcow to upokozenie.

- nazw wyświetlanych/loginów nie zmieniamy na życzenie klienta,

- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM.

#42 CocoJumbo

CocoJumbo
  • Uzytkownik forum
  • 50 postów

Napisano 12 July 2016 - 22:21

Net4game to serwer wieloletni. Tworzyl go chlopak z pasja- dobrze na tym wyszedl. Na Meucznik-Rp nikt nie narzeka? Przeciez to tam.jest wylegarnia tzw rakow. Net4game oferuje poziom (przynajmniej jeszcze 4lata temu gdy gralem w sampa). 

o mrukolu nikt nie pisze bo każdy doskonale wie co tam sie dzieje, komentarz jest zbędny

co do n4g nie zaprzeczam temu pomysłowi, misiak zrobił na tym dobry interes mający stały przychód graczy którzy będą kupować tam, bo oferuje stabilną grę ale poziom role play jest tam bardzo niski i do tego tylko zmierzałem. Jest jeszcze jeden serwer-gigant na którym zarówno skrypt jak i poziom są lepsze, chodzi tutaj o deva (to nie reklama tylko zwyczajne stwierdzenie)

#43 seks

seks
  • Uzytkownik forum
  • 52 postów

Napisano 13 July 2016 - 04:42

nie jest  bardzo niski, niski jest w centrum, dokladnie w tym miejscu gdzie na m-ls nie ma ani jednego gracza i to jest powod nizszego poziomu ogólu. gangi, mafie, porzadkowe stoja na o wiele wyzszym poziomie niz na jakimkolwiek innym serwerze i zawsze tak było.

Sygnatura usunięta na mocy §4 pkt. 1

#44 Admin

Admin
  • Administrator
  • 701 postów

Napisano 13 July 2016 - 06:45

nie jest bardzo niski, niski jest w centrum, dokladnie w tym miejscu gdzie na m-ls nie ma ani jednego gracza i to jest powod nizszego poziomu ogólu. gangi, mafie, porzadkowe stoja na o wiele wyzszym poziomie niz na jakimkolwiek innym serwerze i zawsze tak było.

A na tym m-ls Cie zbanowali czy nie dali admina? :D

- nazw wyświetlanych/loginów nie zmieniamy na życzenie klienta,

- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM.

#45 seks

seks
  • Uzytkownik forum
  • 52 postów

Napisano 13 July 2016 - 17:10

pojeb*** cie ?

Użytkownik DrawSki edytował ten post 13 July 2016 - 18:44
Wyrażaj się.

#46 Asterek

Asterek
  • Uzytkownik forum
  • 194 postów

Napisano 13 July 2016 - 19:39

A na tym m-ls Cie zbanowali czy nie dali admina? :D

Jak by go zbanowali są sposoby na odbanowanie ;)

#47 caboty

caboty
  • Uzytkownik forum
  • 29 postów

Napisano 13 July 2016 - 22:20

Akurat byłem w ekipie ls-rp przed zamknięciem i wiem, że 1-2 tygodnie przed zamknięciem możliwość kupowania premium została zawieszona. Sim00n tłumaczył to problemami z Homepay, a tak naprawdę wiedział co robi :)

Co do emeleski nie wypowiadam się, po prostu pracujemy, a praca przynosi efekty :)

#48 seks

seks
  • Uzytkownik forum
  • 52 postów

Napisano 13 July 2016 - 23:54

bzdura, był zamknięty faktycznie na jakiś czas, być może naprawdę były problemy z homepayem ale przynajmniej tydzień przed upadkiem balon-shop miał sie dobrze i normalnie dalo sie zamówic premke a czy ja sie otrzymywalo to nie wiem. moze chodzi ci o to, ze zawiesil otrzymywanie tego premium a nie sam proces kupna, bo sam balon-shop stal otwarty bez zadnej informacji i mozna bylo wysylac hajs nawet na 5 minut przed zamknieciem strony.

dodam jeszcze ze domena ls-rp.net wygasla 2 - tygodnie po informacji o zamknieciu wiec skoro jej nie przedluzyl to musial planowac to zamkniecie od dawna. po prostu simon chcial wycisnac hajs co do grosza a zeby premki sie sprzedawaly to dal info o zamknieciu chwile przed wygasnieciem domeny a nie kiedy to sobie rozplanował. a wiem ze dopiero niedawno znalazl robote jako wozny w jakiejs jankeskiej szkole i byc moze to byl powod zamkniecia -ls-rp przestalo przynosic wymierne jak na obecna sytuacje finansowa koszysci.pzdr.

#49 Twinzy

Twinzy
  • Uzytkownik forum
  • 11 postów
  • MiejscowoścŁódź, Bałuty.

Napisano 15 July 2016 - 02:34

Według mnie tematu LS-RP.net nie ma co poruszać ale jak już zacząłem posta to powiem swoje, domyślać można się wszystkiego - znalazł prace, chciał zgarnąć kasę, stwierdził ze prowadzenie serwera nie ma sensu dalszego, bo przez ostatni czas ludzie zmienili się całkowicie, zaczęli odwalać - ciągły płacz, skargi, staty i dużo więcej - oczywiście było to wcześniej, ale w mniejszej ilości. Teraz jak ktoś nie potrafi czegoś to, jest skreślany, a powinien zostać obdarzony pomocą ze strony osoby, która ma doświadczenie. Ogólnie nie jest to tylko na scenie gier, ludzie zaczęli oblewać się kwasem za głupie sprawy. Aktualnie gdzie nie spojrzysz, to liczy się hajs a, bez niego jesteś nikim, bo nawet lekarze teraz są płatni. Ja uważam ze, serwer został zamknięty w idealnym momencie, teraz został zapamiętany w miarę pozytywnym setupie a za rok, mógłby być nazywany kopcem raka i porównywanie Net4Game do LS-RP jest nie trafne, bo serwer kiedyś miał potencjał i był robiony z pasji, ale teraz wszystko jest robione, dla których pieniędzy jak nie masz to jesteś zerem - wszystko kupujesz, możesz sam zobaczyć w ich sklepie, jest kilka osób, które grają tam, żeby zabić czas, mają jakiś poziom, ale jest to 10-30 % społeczeństwa. Mrucznik, od kiedy pamiętam, był serwerem luźnym i podchodzącym pod RPG czy też pomieszanie DM'u z RP. Ogólnie teraz jest kilka wyjść - przystosować się pod poziom któregoś z gigantów(czyt. N4G, Mrucznik), przesiadka na MTA, przesiadywanie na mniejszych serwerach, które najczęściej są kilkutygodniową/miesięczną zajawką (czyt. Mighty, HRV, Social) czy też zejście ze sceny. Ogólnie na temat M-LS się nie wypowiadam, bo byłoby to z mojej strony nie odpowiednie - nie znam dobrze projektu, uczestniczę w innym - pomagam itd. Mimo wszystko życzę im samych sukcesów oraz wytrzymałości.

Powiem teraz bo ktoś mnie źle zrozumie czy coś i będzie awantura - post nie ma na celu nikogo obrażenia, obrony itp. Jest moim własnym zdaniem.

<p style="text-align:right;">Dołączona grafika<br><span style="font-family:'lucida sans unicode', 'lucida grande', sans-serif;"><span style="font-size:12px;">How could we not talk about family, when family's all that we got?<br>Everything I went through you, were standing there by my side.</span></span>

#50 seks

seks
  • Uzytkownik forum
  • 52 postów

Napisano 15 July 2016 - 04:56

LS-RP skończyła się w gdzieś w 2011r. i od tamtego czasu aż do upadku była ciągnięta na siłę. Swoja popularność zawdzięcza jedynie nazwie i ogólnie skojarzeniom z angielską ls-rp, którą można nazwać bardziej odpowiednikiem net4game, bez płatności rzecz jasna. Ten serwer skończył się w momencie, kiedy zapragnął być n4g, czyli projektem nastawionym na wielkie ilości graczy, co w połączeniu z purystycznym podejściem ekipy do samego RP nie miało po prostu prawa wyjść. Simon nie rozjebał tego serwera, bo rozjebany był już przed jego nadejściem, ale nie prowadził go też w dobrym kierunku - próby wprowadzenia modelu Misiaka, poprzez np."ratowanie gospodarki" xD i inne takie bzdury były kompletnym idiotyzmem, który miał przyciągać graczy a tak naprawdę coraz bardziej ich odpychał. XD Argument, że serwer był robiony z pasji to kompletna bzdura. Wszystkie serwery były robione z pasji, Misiak był pasjonatem IT (dziś pracuje w tym sektorze), założyciel devGaming też (studiuje to obecnie) i nieznana mi reszta zapewne podobnie. Nikt nie zakładał serwera, żeby na nim zarobić (tym bardziej w 2008r., gdy gość miał kilkanaście lat), bo na tym się nie da zarobić poważnych pieniędzy. xD A to, że dodatkowo parę złotówek może wpaść do kieszeni to inna kwestia. Misiak to wykorzystuje i tyle, należy mu się i tylko skończony polski idiota biedak, dla którego pieniądze to jakaś nieznana abstrakcja może mieć z tym problem. I nie ciągnie tego ani na siłę, jak Simon LS-RP ani dla kasy. To jego własny produkt, do tego bardzo udany i dlatego to robi. 

Co się tyczy Mrucznika, to nie jest serwer role play, bardziej coś w rodzaju party z elementami rp, ale przynajmniej są czymś unikalnym. A że nie każdy lubi czyste RP (nie ma w tym nic dziwnego, mało kto w ogóle lubi RP z ok. 8 miliardów ludzi na Ziemi) utrzymują ciągle pokaźną liczbę graczy. LS-RP, Mighty, HRV, czy co tam się jeszcze pojawi albo pojawiało to kalki większego brata Net4Game, często "udoskonalone" własnymi debilizmami i to główny powód ich niepełnosprawności.

Net4Game, devGaming, Mrucznik - na ten moment to jedyne serwery, które charakteryzują się własnym pomysłem i swego rodzaju unikalnością. Reszta to powielanie niesprawdzonych pomysłów, np. M-LS rżnie całą duszą z niedojebanej, new-schoolowej polskiej ls-ki, choć mogłoby rżnąć np. angielską eleskę (bo na to, że wpadną na własne idee nie ma co liczyć) i wtedy myślę, że całość by się przyjęła. Ale dla nich RP prawdopodobnie kończy się na zaciskaniu dupy przy 50 zdaniowym /me i gdyby weszli na jakiś zagraniczny serwer to by do nich nie dotarło, że tam rozgrywka wygląda inaczej niż w ich głowach i chuj by z tego był xD

#51 Cornishon

Cornishon
  • Uzytkownik forum
  • 3 postów

Napisano 15 July 2016 - 14:50

Skrypt od Mezira plus kompromitacja ze strony administratorów taka jak wulgarne słownictwo wobec użytkowników(chociażby Chrystian zachowujący się jak stereotypowy polski rolnik/budowlaniec). Śmianie się publicznie z innych serwerów (np. z deva), mimo że sami mają bardzo niski poziom podczas rozgrywki. Forum pełne śmieszkowatych statusów i wyzwisk wobec "samych swoich" z eleski, przez co nie dostają takie osoby kar. Nowi gracze okradani, a nawet gwałceni przez organizacje znajdujące się w procesach. Jak tacy ludzie moga krytykowac inne serwery samemu mając wiele bydła w społeczności? Serwer stworzony jedynie dla wyżej wspomnianych "samych swoich" z ls-rp, nowi gracze tam się nie odnajdą, prędzej załamią, lub nabędą złych nawyków odnośnie rozgrywki Role Play.

#52 fist

fist
  • Oczekujący
  • 17 postów

Napisano 18 July 2016 - 21:11

o tym serwerze usłyszeliśmy tylko za sprawą ls-rp. co ciekawe zebrał on najgorszy sort tamtejszych graczy. na forum panuje ciągly kompleks mniejszości, aktualnie na celowniku jest captiva, która oferuje nieco więcej niż tylko kopię nieudanego serwera, jakim była lska za kadencji sim00na, pobocznie jeszcze dev i w chwilach desperacji już n4g. grają tam jedynie znajomi kolegów z ekipy i tak już raczej zostanie. serwer nie warty uwagi na tę chwilę.

nie polecam.

#53 Bruniasty

Bruniasty
  • Uzytkownik forum
  • 10 postów

Napisano 18 July 2016 - 23:04

Jedna sprawa, do której mógłbym się doczepić to jedynie niektórzy użytkownicy, którzy pozostaną tacy jacy są już do końca, a projekt niczemu tutaj nie jest winien, ale sama administracja albo moderatorzy lub nawet support powinni się tym zajmować bo jak wspomniałem dobrze zadbane forum pozbawione przeogromnej wulgarności, oraz pewnych nagannych użytkowników to również plus wizualizacji.

ja jak byłem na stanowisku suppa, cały czas nagradzałem prezentami rakowe osoby by po prostu wyplenić tego syfa, ale jak się okazało niedługo później zostałem nazwany zaciśniętym krawatem i po prostu wyjebany z rangi. mls jest skazane na raka, to wszystko z lski przeszło właśnie na ów projekt, pozdrawiam.

#54 fist

fist
  • Oczekujący
  • 17 postów

Napisano 19 July 2016 - 00:02

serwer od sebixów dla sebixów. wbrew pozorom takie osoby tez maja swoje miejsca w internecie, ale zazwyczaj sa to fanpage na facebooku.

kompilacja losowych wypowiedzi ekipy.

TTokbzv.png

#55 MrLucas112

MrLucas112
  • Uzytkownik forum
  • 45 postów
  • MiejscowoścWrocław

Napisano 19 July 2016 - 17:37

Wraz z upadkiem moich ulubionych serwerów (ourFarm, Classic Life Role Play), upadł mi mój wolny czas. Ale gdy mam trochę czasu, staram się krążyć na bieżąco po aktualnym światku Role Play. Staram się nie patrzeć na stary net4game, chociaż wspominam go z sentymentem. 

Więc zanim zacznę grę, na serwerze który już jakiś czas funkcjonuje, zaglądam najpierw na forum. Zaglądając na forum My Los Santos, stwierdziłem, że jest to żenada. W tematach panują bzdetne i bezsensowne wypowiedzi, wulgaryzmy i wyzwiska. Owszem, zawsze coś takiego się zdarza, ale to sobie tam jest i jest, zatem nie zamierzam tracić czasu na poznawanie sprawy In Game.

Pozdrawiam.

[u][color=#000000][b]International is coming![/b][/color][/u]

#56 Dżony

Dżony
  • Uzytkownik forum
  • 6 postów

Napisano 19 July 2016 - 18:47

Hej. Jestem gamemasterem na m-ls.pl i chciałbym wejść z wami w dyskusję na kilka tematów.

Faktycznie, nie ma sensu iść w zaparte i trzeba przyznać, że popełniliśmy kilka błędów i borykamy się z większymi lub mniejszymi problemami.

m-ls = mrucznik z zasadami rp jak to mawiał swego czasu adolf hitler szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów. tak podsumuje ten serwer pzdr dla was

ciebie ziomeczku pominę na starcie. Zachowujesz się jak wściekły pies, który został niedawno z klatki wypuszczony.

Piszecie, że jesteśmy kopią ls-rp i wzorujemy się na lsrp pod każdym względem. Nie, nie jest tak. Staramy się wprowadzać własne pomysły, własne poglądy na rozgrywkę i nie mamy zamiaru się na kimkolwiek wzorować. Kwestia forum to faktycznie kiepska sprawa, ale mamy zamiar znacząco zmienić zachowanie i kulturę forum. Jedyne co możemy powiedzieć to to, że cały czas pracujemy nad polepszeniem warunków gry na serwerze.

#57 Franklyn

Franklyn
  • Uzytkownik forum
  • 6 postów

Napisano 19 July 2016 - 19:27

Porównanie serwera z kilkuletnim stażem, do serwera który stoi kilka miesięcy, nie jest mądre.

Nie będę tutaj odpowiadał na wcześniejsze posty. (Tak, wszystkie przeczytałem.) Ponieważ mam dziwne wrażenie że większość osób negatywnie komentujących ten serwer, zostało tam(albo na elesce) po prostu zbanowanych.

Stwierdzenie że serwer jest dla "wyjadaczy" z eleski, jest błędne. - Supporterzy, gamemasterzy oraz moderacja jest otwarta na pytania, pomagają wszystkim bez wyjątku, nie ważne jak głupie jest pytanie. (Sprawdziłem to dokładnie.)

(Tutaj chciałem zamieścić długi tekst, ale uznałem że to nie będzie potrzebne. Pisałem go kilkanaście minut i odświeżyłem stronę.)

#58 Cornishon

Cornishon
  • Uzytkownik forum
  • 3 postów

Napisano 20 July 2016 - 14:54

Hej. Jestem gamemasterem na m-ls.pl i chciałbym wejść z wami w dyskusję na kilka tematów.

Faktycznie, nie ma sensu iść w zaparte i trzeba przyznać, że popełniliśmy kilka błędów i borykamy się z większymi lub mniejszymi problemami.

ciebie ziomeczku pominę na starcie. Zachowujesz się jak wściekły pies, który został niedawno z klatki wypuszczony.

Piszecie, że jesteśmy kopią ls-rp i wzorujemy się na lsrp pod każdym względem. Nie, nie jest tak. Staramy się wprowadzać własne pomysły, własne poglądy na rozgrywkę i nie mamy zamiaru się na kimkolwiek wzorować. Kwestia forum to faktycznie kiepska sprawa, ale mamy zamiar znacząco zmienić zachowanie i kulturę forum. Jedyne co możemy powiedzieć to to, że cały czas pracujemy nad polepszeniem warunków gry na serwerze.

Ciesze się, że są tam jeszcze takie osoby jak Ty, ale wiesz co? Takich osób jest bardzo mała garstka, szkoda mi Nersta, który włożył tyle pracy w skrypt i zrobił kawał dobrej roboty, a teraz przez administracje i mentalność graczy jest tam pustka.

Największym błędem społeczności i administracji mls(nie mowie o wszystkich oczywiscie), jest żenujące poczucie wyższości nad innymi projektami co jest czystą hipokryzją. Nie jesteście jakąs elitą RP, nie gra tam mało osób, bo "zostali najlepsi". Wasz temat "kultura[..]" jest dobrym krokiem, ale czy to nie jest za późno? Nagle się obudziliście, że nie ma tam żadnej elity, tylko odrzuty ktore na ls-rp były traktowane jako rakowisko, a wiem że lubicie tam pisać tak o innych projektach. Wiadomo, są tam też osoby z poziomem, ale te osoby z poziomem albo tylko przeglądają forum, albo poszły na deva/captive które tak bardzo poniżacie, bo przecież tam są sami idioci!(sarkazm). Dzony dla Ciebie wielki props, ale marnujesz się tam.

"Lider" Gamemasterów Menejs w niejednym poście obrażał inne projekty zachowując się jak podczłowiek, to ma być wizytówka waszego projektu? A Kenni? Wyrobił sobie wizytowkę kompletnego kretyna od czasów ls-rp i teraz zrobił kilka filmików dla administracji i jest wielce pomocnym supporterem.

#59 Dżony

Dżony
  • Uzytkownik forum
  • 6 postów

Napisano 20 July 2016 - 17:27

Jeśli chodzi o jakiekolwiek 'wywyższanie się', to może być ono niewłaściwie odbierane. Inaczej - zwyczajnie podkreślamy, że mamy doświadczoną w adminowaniu ekipę (i nie mówię tutaj o sobie, bo jestem w porównaniu do nich kompletnie świeży) i to daje jakąś tam gwarancję dobrej rozgrywki. Faktycznie, są przypadki 'dupy wyżej niż głowę', ale staramy się takie przypadki sprowadzać natychmiastowo do parteru.

Co do poczucia wyższości już odbijając kompletnie od tematu naszego serwera. Myślę, że wszyscy twórcy serwerów obecnie mają jakieś śmieszne poczucie wyższości. Coś, co sprawia, że są lepsi od innych, kiedy w rzeczywistości mają taki sam idiotyczny tok myślenia. Mega mnie boli jako gracza, który kiedyś chciałby jeszcze pograć na naprawdę dobrym i obleganym serwerze roleplay, że tym osobom tak ciężko się w jakiś sposób dogadać, zjednoczyć i wspólnie stworzyć zajebiste miejsce do gry roleplay.

Ta walka serwerów w ogóle jest śmieszna.

#60 MrLucas112

MrLucas112
  • Uzytkownik forum
  • 45 postów
  • MiejscowoścWrocław

Napisano 20 July 2016 - 22:16

Mega mnie boli jako gracza, który kiedyś chciałby jeszcze pograć na naprawdę dobrym i obleganym serwerze roleplay, że tym osobom tak ciężko się w jakiś sposób dogadać, zjednoczyć i wspólnie stworzyć zajebiste miejsce do gry roleplay.

Ta walka serwerów w ogóle jest śmieszna.

Mnie też to rusza, ale co zrobisz. Owszem, walka serwerów jest śmieszna, tylko skąd się wzięła? Jakoś kiedyś .devgaming, ls-rp i net4game potrafiły żyć ze sobą w zgodzie, nonsens. To chyba jednak chodzi o dojrzałość.

A co do samego serwera, na stronie głównej zobaczyłem:

"Witam wszystkich bardzo serdecznie, nadszedł czas na napisanie tego ogłoszenia, bo to co czasami widzimy na forum, jakby to powiedział słynny filantrop i celebryta Zbigniew Stonoga - to jest dramat. Większość tego serwera tworzy społeczność z serwera ls-rp, większość się zna z ekipą serwera oraz z innymi graczami i dlatego aż głupio było nam czasami dawać procenty za wyzwanie kogoś czy offtopic w temacie, przez co wyzwiska są dalej, oraz posty niezwiązane z tematem. Nowy użytkownik, lub młodszy gracz po przeczytaniu kilku postów na tym forum automatycznie naciska czerwony krzyżyk zamknięcia karty, bo nikomu się nie chce czytać wrzucania na siebie.

Na forum zakazuje się dyskutowania nt innych serwerów w miejscach do tego nie przeznaczonych, wszelkiego wyzywania/prowokowania do wyzwisk. Kultura osobista dotyczy nas wszystkich, nie będzie nas obchodziło, że wyzywasz się ze znajomym, czy też mocno się zdenerwowałeś. Co innego przekleństwo, co innego wyzwisko."

Jednak gdy zajrzałem w zakamarki forum nadal widzę to:
"jezu morda juz frajerze jebany"

Więc zastanawiam się, kto tak pięknie opiekuje się forum.

[u][color=#000000][b]International is coming![/b][/color][/u]

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników