Skocz do zawartości

Zdjęcie

[Reupload] Trzy grzechy główne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin

Admin
  • Administrator
  • 671 postów

Napisano 09 luty 2017 - 12:32

Trzy grzechy główne- nie daj się zaskoczyć.

Cześć, zapewne nie raz miałeś bardzo duży dylemat na temat kilku regułek, bez których.. no szczerze, to nie mogłaby istnieć cała siatka Sceny Role Play. Dobrze, czym się w tym numerze zajmiemy? A no proste. Będą to podstawowe pojęcia, które gracz powinien respektować dla dobra swojego jak i całego społeczeństwa, ponieważ to nie jeden gracz tworzy serwer, lecz zbiór osób. Dobra, my tu gadu gadu a czas leci.. Zapraszam do lektury.

Umiem Karate

Ninja Jacking, jest jest jednym z najbardziej znanych, aczkolwiek źle pojmowanych przez graczy pojęciem. Cóż, większość do tej pory.. Tak samo i ty drogi czytelniku uważała, iż NJ to nic innego jak, i tutaj cytuję "wyrzucamy kierowce z pojazdu i zajmujemy jego miejsce." (poradnik ze znanego serwera ). Cóż, wielu by tutaj polemizowało, ale nie ma za bardzo nad czym, więc pójdę na kompromis. Ok, o co tutaj chodzi? A no, jeżeli widzisz stojący luzem samochód, skryptowo jest on otwarty więc podchodzisz do niego.. W tedy, bez żadnej prostej machiny RP (/me /do ) wchodzisz do pojazdu po czym odjeżdżasz, lub gdy wstawiasz śmieszne opisy [/do samochód odpalony, bądź /do kluczyki w stacyjce, lub /do auto otwarte ], wykonujesz po prostu Ninja Jacking. Cóż, postępowanie to nie jest zgodne z zachowaniem Role Play, ze względu iż jest to pochodna Power Gamingu [PG ], o którym także wspomnę.. Cóż, jeżeli zaparkowaliśmy swoje auto, IC jest ono zamknięte (chociaż teraz systemy automatycznie zamykają pojazdy ) a podchodzi jakiś lamusek i je Tobie kradnie.. Wbrew Twojej woli.. Co robisz? A no piszesz reporta, lub (jak to zwykle bywa- chcąc zabawić się w detektywa ) spamujesz na PM graczowi, stawiając mu zarzuty, oraz proponowane kary. Reasumując. Jeżeli co kolwiek zrozumiałeś z tego to zapewne nigdy więcej nie będziesz wołał na ludzi kradnących wozy bez systemów [/me,/do ] iż robią No-RP, lecz NJ. Tak też nie należy wykluczać tutaj faktu, iż "Wyrzucenie gracza z samochodu i odjechanie" to nie jest to NJ.. Bale to także jest NJ, lecz zwróć uwagę na to jak szerokie odnogi ma owe pojęcie.

Ale nie zmuszaj mnie do tego!

Power Gaming zna większość społeczeństwa.. Znasz i zapewne i Ty.. Ale czy na pewno tak jak by tego chciał ojciec Role Play? Cóż, czas się przekonać. Hm, więc tak.. Gdyby dogłębnie zastanowić się nad tym pojęciem można by wywnioskować, iż regułka ta jest potrzebna jak koniu okulary.. Lecz, koń nie ma stalowych oczu.. też się psują.. Tak też jest z ową regułą. Każdy gracz, tak samo i Ty, powinniście pamiętać o podstawowych informacjach, które przekazuje owa reguła: przyczyna, nawiązanie, skutek. Przyczyną nazwać możemy prawie każdy użyty w akcji Role Play sposób który w mniejszy czy też w większy sposób przyczyniałby się do kontrolowania osób trzecich, lecz aby nie zabijać RP'leju mamy nawiązanie, które dokładnie mówi nam o tym w jaki sposób lub w jakich okolicznościach nasza postać powala rywala.. Skutek, finalna cześć całości: używamy tutaj sformułowań, które zapobiegną prowokacją ze strony ofiary. Dobrze, może jakiś przykładzik, by onieśmielić Twój umysł..

- Kowalsky w bardzo nietypowy sposób próbuje obezwładnić Nowaka przy czym przewrócić go na ziemię, wykręcając mu rękę, kolejno skuwając go.

To zagranie jest poprawne.. Prawda? Ale przyjrzymy się dokładnie. Pisząc wyraz 'nietypowy' ofiara może zarzucać nam jakieś masochistyczne zagrania, które potem są powodem kłótni i flejmów. Najlepiej nie używać takich sformułować, a zastąpić je konkretami, tj:

- Kowalsky próbując podłożyć nogę, kolejno chwytając za głowę Nowaka obezwładnia go, przy czym [...]

Dobrze, a jak rozpoznać nasz tytułowy Power Gaming, (inaczej szybka gra/zagranie.. od czasownika game ).. Cóż najczęściej objawia się to charakterystycznymi do tego klimatu tekstami, pozwolisz iż zapodam przykład.

- Kowalsky obezwładnia Nowaka i skuwa go.

Ktoś mógłby tutaj polemizować, lecz ja go zastąpię.. Ponieważ to ja mam to Tobie wytłumaczyć nie 'inni'. Więc, używając takiego ciągu znaków, zmuszamy osobę drugą do podpisania na siebie wyroku, jednocześnie od razu zrzucając na siebie masę kłopotów, wyzwisk i innych takich ze strony ofiary.. Wiadomo jeżeli ruszymy kupę to śmierdzi (Chociaż i ta nieruszana też 'wali'- ale to kiedy indziej objaśnię ). Co tutaj jest źle.. W realnym życiu kolejne wydarzenia po sobie powodują skutki, które są powoderem kolejnych wydarzeń, oczywiście tutaj zastosujemy metodę brutal force- nie, nie bawimy się w hakerów.. Po prostu, zdajemy się na naturę.. Wyobrażamy sobie jakby to wszystko mogło wyglądać.. Bo jeżeli uważasz, że podejdziesz do prezydenta otoczonego ochroną i złamiesz mu rękę, dzięki swoim pr0 zdolnością to nawet nie ma co myśleć o akcjach.. Dobra, mniejsza o to.. bo to nie o tym poradnik. Wracając do tematu tabu: Aby unikać Power Gamingu należy formułować swoje komendy tak, aby nie korygowały z planami, oraz założeniami ofiary. Jeżeli użyjemy wersji poprawnej (tej drugiej ) zbędne będzie pisanie jakichkolwiek pytań poprzez system /do typu: /do udało się.. Bo chyba jasne jest, gdy atakuje nas stado goryli, skuwając nas nie uciekniemy, lub nie będziemy robić uników, albo jeszcze lepiej będziemy jak Chuck Norris.. Z szyszki zrobimy granata.

Dobra, myślę.. nie.. uważam że jeżeli jeszcze nie rozumiesz tego co tutaj jest napisane, przeczytaj jeszcze raz a może w tedy zrozumiesz co to znaczy postępować zgodnie z zasadami Role Play, i jak ważne jest ich przestrzeganie.. Bo taka mała pierdułka, by się wydawało.. A tak wiele znaczy.

Ej, co ty robisz?

Wykorzystywanie informacji OOC w IC? Bzdura, powtórz teraz ten tekst: Już nigdy nie oskarżę kogoś o MG gdy będzie pisał takie rzeczy jak: emoty na czacie IC. Ale czemu!? A no już Ci pisze kochany. OOC w IC to wykorzystywanie informacji ze świata OOC w IC, ale w żadnym wypadku nie jest to jedna i ta sama reguła.. Są to dwie różne, aczkolwiek w pewnym stopniu spokrewnione (więcej informacji w dalszej części ). Dobrze.. więc jak rozpoznać MG? Prosto, są to rzeczy które dotyczą bezpośrednio naszej postaci, czy też gry IC.. Jeżeli gracz łamie zasadę tzw: "Nicku nad łebkiem" (tak wymyśliłem xd ) to nazwać możemy to MetaGamingiem, lecz w żadnym wypadku OOC w IC, ponieważ dawniej serwery nie uwzględniały tego, iż nick nad łebkiem jest częścią OOC, a wręcz przeciwnie, iż jest to część gracza świata IC: przyszyty znaczek z imieniem (na koszuli, spodniach ). Dlatego też powinniśmy trzymać się tej reguły. Oczywiście, doskonale rozumiem.. Czytając ten poradnik robisz sobie totalny bajzel w głowie. Ale czas na sprzątanie. W końcu święta, więc wyobraź sobie że w włamałem sie do Twojego mózgu i wyczyściłem wszelakie informacje na temat dotychczasowej wiedzy Role Play, a wlepiłem nowe -njusy- odnośnie trendów na scenie.. Widzisz jakie to proste? Dobrze.. Ale przecież na jednym przykładzie nie zakończę. Czym wyróżnia się typowe "OOC w IC" od MG? Proste, "OOC w IC"- jak sama nazwa mówi, wykorzystujemy informacje OOC w świecie IC, jeżeli ktoś nam pisze wiadomości drogą OOC by dotrzeć do niej w to i w to miejsce bez żadnego kontaktu nie możemy tego zrobić.. Bo niestety stracimy cnotę- pójdziemy 'siedzieć'. Reasumując, co to jest Meta Gaming? Definicja przez niektórych może i znana, lecz upraszczana, upraszczana i doprowadzona do obecnej wersji.. Teraz chcę podzielić się z Tobą tą starą.. Tak, używaną dawniej.. Definicją.

MetaGaming: Gra z zastosowaniem informacji dotyczących naszej postaci bez podstaw jej bytu- czyli jak już wspomniałem, jeżeli ktoś podchodzi do nas i mówi nam po imieniu z "nad łebka" to uznać możemy to za MG, również uznać możemy to, gdy gracz 'A' stojący 50m dalej, od gracza 'B' który w tym samym czasie używa komend /me /do i np wyciąga z bagażnika RPG, lub narkotyki.. Gracz 'A' w realiach nie zauważyłby nic takiego.. Ale jak to bywa, mamy zawsze detektywa. Od razu jakieś wąty, dymki.. Wezwania na policje i tym podobne. To jest także objaw Meta Gamingu, który powinien być karany banem.

Cóż, te trzy pojęcia.. Górujące nad sceną od kilku lat są nieustannie zmieniane i samodzielnie interpretowane przez userów, czego skutkiem są dzisiejsze wiadomości, a może ich brak. Hm, smuci mnie jedynie fakt który nie powinien być według mnie tutaj obecny- mała popularność owych dzieł.. Jeżeli mało osób czyta takie rzeczy, to marne szanse na jakiekolwiek poprawienie poziomu Sceny Role Play w Polsce.

Pozdrawiam Jesús.

- nazw wyświetlanych/loginów nie zmieniamy na życzenie klienta,
- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM,

- daj się zauważyć, WYKUP REKLAMĘ w naszym serwisie.

#2 Max

Max
  • Uzytkownik forum
  • 68 postów

Napisano 09 luty 2017 - 18:11

Mała literówka "Nincja Jacking".

#3 Admin

Admin
  • Administrator
  • 671 postów

Napisano 09 luty 2017 - 21:56

Mała literówka "Nincja Jacking".

Post nieedytowany od 2011 roku :D

- nazw wyświetlanych/loginów nie zmieniamy na życzenie klienta,
- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM,

- daj się zauważyć, WYKUP REKLAMĘ w naszym serwisie.

#4 Max

Max
  • Uzytkownik forum
  • 68 postów

Napisano 09 luty 2017 - 22:19

Post nieedytowany od 2011 roku :D

Jak to mówią.. lepiej późno niż wcale.

#5 X0neX

X0neX
  • Uzytkownik forum
  • 20 postów

Napisano 19 czerwiec 2017 - 14:43