Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zawiść i nienawiść między twórcami polskiego roleplay'u

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 lordhere

lordhere
  • Uzytkownik forum
  • 31 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 14:22

<p>Hejka. Obserwuje polskie serwery roleplay, fora o tematyce roleplaying'u (gtav, gtao, centrum-rp) od około czterech lat. Przez ten okres przez scenę przeleciały dziesiątki projekt&oacute;w, z dużym rozgłosem oraz z mniejszym rozgłosem. Tw&oacute;rcy byli r&oacute;żni, bardziej znani i ci mniej znani. Jedni tworzyli zajebiste skrypty, drudzy gorsze. Projekty konkurowały ze sobą, wyszła captiva - wyszedł update na net4game. Niekt&oacute;re projekty uzyskały miano pseudoli, jedne uzyskały miano &quot;poważnych&quot; projekt&oacute;w. Przechodząc do sedna, zawsze konkurencja istniała, a od ostatnich dw&oacute;ch lat można zauważyć brak &quot;fair-play&quot;. Ataki DDoS, obrażanie i upokarzanie innych tw&oacute;rc&oacute;w, itp. Do najmniej lubianych, źle kojarzących tworc&oacute;w RP zalicza się m.in <strong>Asterek</strong>, <strong>Calise</strong>&nbsp;(i inni, o kt&oacute;rych zapomniałem). Każdy zakorzeniony w roleplay'u wyjadacz ma o nich własne zdanie, zazwyczaj złe. <u>Ale dlaczego?</u>&nbsp;Tworzę tą dyskusję, bo nie znam powodu, aż takiej zawiści wobec tych os&oacute;b i chcę usłyszeć zdanie grona użytkownik&oacute;w. Zapraszam do dyskusji, siemka.</p>

#2 Admin

Admin
  • Administrator
  • 671 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 14:30

Zacznij korzystać z normalnej przeglądarki, aby Twoja wypowiedź wyglądała jako taki- a jak nie umiesz edytować w html to się za to nie bierz :D

Nikt do nikogo nienawiścią nie zionie, po prostu ludzie nie chcą współtworzyć projektów razem a to ze względu na to, że wcześniej koleś go zbanował gdzieś, a tamten drugiego za to zwyzywał.

Tak wygląda obecna scena roleplay w Polsce. Poza tym, każdy nowo powstający serwer w zamiarze ma jedno: utworzenie SWOJEGO serwera, bo będzie lepsza atmosfera- oczywiście staje oko w oko z ciężarem jaki niesie taki projekt i wymiękka- zaczynają się sprzeczki, kłótnie. Po prostu osoba tworząca nie dorosła do podejmowania dorosłych decyzji, rozmów z ekipą, którą często wybiera się na zasadzie "okej chuju, chodź do ekipy", a później jest problem, bo ktoś podważa jego autorytet- nic dziwnego, gdy takie zachowanie ma miejsce właśnie w ekipie. Notabene- w ten sposób rozpadło się Mighty-RP.

Zawiść, chęć bycia "bogatym" (w bardzo przenośnym znaczeniu tego słowa) no i oczywiście "polepszenie rp".

Są osoby, które tworzą tylko po to, by tworzyć. Bo są spaleni wszędzie indziej- edytują więc różnorakie skrypty, tworzą jednominutową grafikę, wykupują hosting za 10zł na tańszych serwerach i gotowe. Potem taki serwer - sorry, projekt.. - upada i zła sława niesie się za kolesiem kilka dobrych lat.

Był swego czasu program, który miał za zadanie wcielić mniejsze serwery w całość- oczywiście nie doszło to do skutku, bo każdy chciał czego? Władzy. To właśnie jest problemem naszej sceny :)

- nazw wyświetlanych/loginów nie zmieniamy na życzenie klienta,
- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM,

- daj się zauważyć, WYKUP REKLAMĘ w naszym serwisie.

#3 lordhere

lordhere
  • Uzytkownik forum
  • 31 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 16:42

lordhere, dnia 12 Marz 2017 - 14:22, napisał:

&lt;p&gt;Hejka. Obserwuje polskie serwery roleplay, fora o tematyce roleplaying'u (gtav, gtao, centrum-rp) od około czterech lat. Przez ten okres przez scenę przeleciały dziesiątki projekt&amp;oacute;w, z dużym rozgłosem oraz z mniejszym rozgłosem. Tw&amp;oacute;rcy byli r&amp;oacute;żni, bardziej znani i ci mniej znani. Jedni tworzyli zajebiste skrypty, drudzy gorsze. Projekty konkurowały ze sobą, wyszła captiva - wyszedł update na net4game. Niekt&amp;oacute;re projekty uzyskały miano pseudoli, jedne uzyskały miano &amp;quot;poważnych&amp;quot; projekt&amp;oacute;w. Przechodząc do sedna, zawsze konkurencja istniała, a od ostatnich dw&amp;oacute;ch lat można zauważyć brak &amp;quot;fair-play&amp;quot;. Ataki DDoS, obrażanie i upokarzanie innych tw&amp;oacute;rc&amp;oacute;w, itp. Do najmniej lubianych, źle kojarzących tworc&amp;oacute;w RP zalicza się m.in &lt;strong&gt;Asterek&lt;/strong&gt;, &lt;strong&gt;Calise&lt;/strong&gt;&amp;nbsp;(i inni, o kt&amp;oacute;rych zapomniałem). Każdy zakorzeniony w roleplay'u wyjadacz ma o nich własne zdanie, zazwyczaj złe. &lt;u&gt;Ale dlaczego?&lt;/u&gt;&amp;nbsp;Tworzę tą dyskusję, bo nie znam powodu, aż takiej zawiści wobec tych os&amp;oacute;b i chcę usłyszeć zdanie grona użytkownik&amp;oacute;w. Zapraszam do dyskusji, siemka.&lt;/p&gt;

Google Chrome jest chyba normalną przeglądarką, ale co ja tam wiem.

#4 Hunter00

Hunter00
  • Uzytkownik forum
  • 5 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 18:56

Zawiść? Mi sie wydaje, że to bardziej przez społeczeństwo, wszechobecny rak, statsiarstwo i /b. W większości przypadków to gracze walą DDoS'y w konkurencje, tylko po to, żeby ich ukochany serwerek nie zdechł.

#5 Genzo Wakabayashi

Genzo Wakabayashi
  • Uzytkownik forum
  • 2 postów

Napisano 14 marzec 2017 - 22:17

W głównej mierze jest to wina słabej organizacji, żeby nie powiedzieć jej braku. Całkowita wina zwykle leży po stronei administratorów oraz tego kogo sobie dobierają pod swoje skrzydła potem jest ubojnia w szeregach osób które powinny stanowić jakąś władze na serwerze. Największym jednak problemem jest sprowadzenie tego na poziom RP którym to moża byłoby się popchwalić. Takie przypadki tylko na RP-PL; to już jest istna patologia, niczym robienie "selfie".

#6 Max

Max
  • Uzytkownik forum
  • 68 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 20:06

Według mnie to jesteś w błędzie. Scena dzieli się na: gigantów typu dev, padło typu hrv i dziadostwo typu projekty, które nie wytrzymały miesiąc. Zazdrość wynika zazwyczaj na serwerach znajdujących się na końcu listy.

#7 Admin

Admin
  • Administrator
  • 671 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 00:22

Przykład eleski (bez przytaczania konkretnych osó B)- trzymali się dobrze kilka dobrych lat, zaczęło się pieprzyć, bo komuś coś nie spasiło, zaczęły się wewnętrzne awantury, skryptu też nie miał kto pisać; chwytali się już brzytwy jak typowy tonący Janusz.. ale wzięli się do kupy i jest to co teraz jest. 

Najważniejsze, że aby tworzyć serwer trzeba być nie tylko dobrze zmotywowanym ale nastawionym na to, że to nie jest proste (notabene, postawienie OTS'a w Tibii to pestka, wiem po sobie- i samemu można zarabiać po kilka do kilkunastu tysięcy miesięcznie) i trzeba być TYM JEDYNYM w ekipie, który wszystko sklei. Wyznaczać progi osiągnięciowe, być swego rodzaju liderem i trzymać pieczę nad wszystkim- to bardzo trudne zadanie a jak to wygląda na przykładzie dzisiejszych erpeków? "Staszek- programista, Mietek - zajmuje się php, Janusz- zajmuje się organizacją pracy". Po dwóch miesiącach mamy komunikat "Niestety musimy się pożegnać, bo przerosło nas...".

Serio, wykupienie hostingu i ściągnięcie + edycja skryptu pod własne potrzeby (potrzebą nazwę kilku linijek kodu z nazwą serwera + kolorków dla niepoznaki) nie wystarczy- trzeba myśleć, grubo myśleć. Na to potrzeba czasu i własnych chęci. Pozostawienie jednej rzeczy, która nie jest ukończona, zatwierdzona, przetestowana powoduje to, że w przyszłości nie będzie miał tego kto naprawić- takich rzeczy kumuluje się i (najprościej i najgrzeczniej ujmując) zaczyna się źle dziać.

Jestem zwolennikiem tworzenia nowych serwerów- ale na litość Boską- róbcie to z głową, jeśli macie pytania- je zadawajcie, nie róbcie z siebie masterów skryptowania czy marketingu skoro o nim macie niewiele do powiedzenia.

Taki świetny przykład- często widzimy w newsach projektów tekst typu "Nasza gospodarka"... i co mam przez to rozumieć? Pajdaj (?)- wolne sobie. Ludzie myślą, że grafika w postaci banera w sidebarze to reklama i ludzie będą przychodzić- NIE, NIE BĘDĄ, bo to jest jedynie promowanie marki/produktu, które ma za zadanie wpoić ludziom, że coś takiego "nadchodzi/będzie/jest". 

Realną reakcją każdego biznesmena- bo zakładam, że każdy założyciel takim jest powinien liczyć się na zasadzie nie ile zarobi a ile straci, bo trzeba sobie najpierw założyć, że jeśli mnie reklama wyniesie 50zł, to ile ja z niej mogę zarobić- 150zł na KP? okej- ale reklama w postaci bannerka nie pomoże, tutaj potrzebny jest realny marketing, który dzieje się a większość (może nawet wszyscy) nie wiedzą, że w nim uczestniczą.

Prostym przykładem może być akcja przeprowadzona dla net4game (nie obowiązuje nas już klauzula- więc chcę to podkreślić), która dzięki promowanym filmom na YT spowodowała, że dziesiątki nowych osób, które grało w GTA (notabene nigdy nie grali w SAMP bo o nim nie wiedzieli) - poinstalowali grę i sampa i zaczęli grać. Cała akcja pochłonęła kwoty powyżej (obecnej) wartości siedmiu pojazdów marki opel tigra pierwszej generacji (tylko takie sprawne i dobrze zadbane, daję przykład ponieważ jedno z moich aut to właśnie te, mam słabość do starych aut) i trwa nadal. Najciężej jest właśnie zacząć- wykonać pierwszy ruch, bo jako pierwszy przebijasz się przez twarde lody i to kosztuje. Jaki mamy tego efekt? Ludzie za friko nagrywają letsplaye promując serwery- dopiero teraz spostrzegli się, że ta forma reklamy działa i robią to, tylko w niewłaściwy sposób, bo kierują to do osób, które obecnie już grają na sampie/mta.

Wracając do tematu- mniejsze serwery zazdroszczą tym większym serwerom i zakładają swoje, bo chcą zarabiać, bo chcą się wzbogacać (nawiązując do postu Maksia), ale nie są świadomi tego, że ich właściciele oprócz pisania skryptu cały czas inwestują i pchają dzięki temu serwer do przodu. Tak wyglądają realia- i w ten sposób promuje się globalne biznesy, które osiągają w pewnym momencie monopol i do tego dąży obecnie przodujący serwer SA:MP RP, wcześniej wspomniane hrp.

Kiedy zacząć promować serwer i w jak najbardziej optymalny sposób, aby nasz portfel nie świecił pustkami? Zapraszam na PW właścicieli :)

// PS. aż mnie zmotywowało, aby na następny wtorek przesunąć planowany news i wrzucić właśnie tekst nawiązujący do powyższego, będzie dużo czytania ale nie będę wymieniał już z nazw, aby się ktoś nie oburzył i nie powiedział, że "to nie prawda".

Użytkownik Admin edytował ten post 17 marzec 2017 - 00:25

- nazwę wyświetlaną mogą zmienić jedynie rangi: REDAKTOR, MODERATOR, MANAGER, PREMIUM,

#8 Genzo Wakabayashi

Genzo Wakabayashi
  • Uzytkownik forum
  • 2 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 00:38

:D

To jest najwiekszy wstyd i chańba - "giganty jak dev czy hrv" - a czego im zazdrościć? -Nie rozumiem... fakt, takie rzeczy (zazdrość tego typu - negatywna) mają miejsce tylko na RP-PL
Już nie panikujcie tam, że to jest jakieś wymagające aby postawić własny serwer. Połowa tych rzeczy jest naprawde niepotrzebna, poza tymi niezbędnikami, wystarcyz być cierpliwym i konsekwentnym wobec siebie.

#9 Admin

Admin
  • Administrator
  • 671 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 09:10

Idac Twoim tokiem myslenia- tak pomyslal i zrobil m.in. Asterek, ktory otwiera juz kolejny projekt w 2017. No fakt- zadna filozofia.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników